Biegunka u kota

Chyba każdy z nas wie, jak nieprzyjemną dolegliwością jest biegunka. Jest to przypadłość, która potrafi być bardzo uciążliwym problemem zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna, a powodów rozwolnienia jest sporo, dlatego warto wiedzieć od czego nasz kot może nabawić się biegunki oraz jak sobie z nim najlepiej poradzić. Poniżej znajdziesz krotki poradnik na ten temat, który musisz koniecznie przeczytać!

Zacznijmy od tego, że biegunka u kota zazwyczaj ma łagodny charakter, jednak zdarza się, że taki stan zdrowia jest tylko objawem poważniejszej dolegliwości zwierzęcia. Przede wszystkim zwłaszcza u młodych osobników problemy z biegunką mogą go doprowadzić do ciężkiego stanu, ponieważ przewlekła biegunka potrafi doprowadzić do wycieńczenia kota poprzez odwodnienie i znaczną utratę elektrolitów. Niestety, ale zwierzęta podczas rozwolnienia cierpią także na podrażnienia jelit i odbytu. Trzeba przyznać, że istnieje naprawdę duża liczba przyczyn, które mogą powodować biegunki u kotów. Przede wszystkim jest to zła dieta oraz alergie pokarmowe, poprzez infekcje wirusowe i bakteryjne a kończąc na stresie. Oprócz tego mogą to być: podanie krowiego mleka (koty nie trawią laktozy!), podrażnione jelita oraz ich stany zapalne, zatrucie pokarmowe (dowiedz się więcej czego nie może jeść kot), nieświeże i popsute jedzenie,panleukopenia kotów, zmiana karmy, leczenie antybiotykami bądź innymi lekami doustnymi,nowotwory.

W przypadku, gdy zaobserwujemy, że nasz kociak cierpi na biegunkę nie starajmy się go leczyć domowymi sposobami i od razu skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. Oprócz tego  ważne jest, aby jak najszybciej ustalić ich przyczynę. Rzecz jasna nie ma sensu od razu wpadać w panikę, ponieważ może to być jedynie reakcja na niewłaściwą lub zmienioną karmę. Przede wszystkim leczenie kota powinna się zaczynać po konsultacji ze specjalistą i wtedy też otrzymamy dokładne instrukcje co robić i przez jaki okres czasu. Natomiast jeśli będzie podejrzenie jakiejś poważniejszej dolegliwości, której biegunka jest tylko objawem, weterynarz powinien zlecić badania kału i krwi kota, jak również zrobić EKG. Jednak najmniej groźnym przypadkiem będzie zatrucie kota bądź zła reakcja na zmianę karmy. Zwykle, w takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj odpowiednia dieta dla naszego „sierściucha”, składająca się głównie gotowanego mięsa drobiowego i ryżu, który ma dobre właściwości wchłaniające.

Automatycznie wyklucza się podawanie suchej karmy podrażniającej jelita naszego kota, natomiast do picia zalecana jest głównie woda mineralna.