Linienie kota

Kociaki to wspaniałe zwierzaki, jednak mieszkanie z nimi wiąże się nierozłącznie z mieszkaniem oraz wszystkimi naszymi przedmiotami, pełnymi futra. Możesz zapomnieć o ubraniu lub pościeli bez sierści, w pewnym momencie walka z tym nie ma już sensu, ponieważ wypadanie sierści u kotów to często spotykany, acz normalny problem ich właścicieli. Zwykle kot linieje przynajmniej dwa razy w roku, zrzucając martwy włos i pozostawiając go po całym mieszkaniu. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, o tym jak przebiega linienie i jak radzić sobie z wypadającą sierścią kota. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że linienie to nic innego jak wypadanie martwego włosa kota, na którego miejscu rośnie nowa okrywa włosowa. Generalnie rzecz ujmując wypadanie sierści u kotów ma związek ze zmianami temperatur i dostępnością światła słonecznego w poszczególnych porach roku. Natomiast przed zbliżającą się zimą czworonogi nabierają okrywy włosowej, będąc bardziej puchatymi co zapewni im ochronę przed zimnem na zewnątrz. Jednak okres intensywnego linienia przypada na wiosnę, kiedy tę pokaźną sierść trzeba zrzucić. Dlatego tez wtedy kotom intensywniej wypada sierść, a właściciele z pewnością nie przegapią tego momentu na swoich dywanach czy kanapach. Niestety, ale nieco gorzej jest w przypadku kotów trzymanych przez cały czas w mieszkaniu, ponieważ te, z uwagi na dość stałą temperaturę i bardziej ograniczony dostęp do światła słonecznego, mogą tracić sierść nawet przez cały okres. Chodzi oto, że linienie może nie być tak „inwazyjne”, ale wydłużone w czasie.

Trzeba przyznać, że linienie to chyba najbardziej uciążliwy okres w opiece nad kotem, ponieważ właściciele codziennie znajdują sierść na swoich meblach, dywanach czy ubraniach, a jedyne co można zrobić to przeczekać okres linienia. Na szczęście są jednak sposoby, które zredukują wypadanie włosów u kota. No cóż, najprostszym sposobem jest regularne czesanie kota, co pozwoli na wyczesywanie martwego włosa i mniejsze linienie zwierzaka.

Jeżeli chodzi o inne sposoby to możemy na przykład kłaść

jakiś kawałek koca na miejscach, w których kot lubi przesiadywać co zmniejszy nieco pozostawianą ilość sierści. Oprócz tego można w swoim mieszkaniu umieścić tzw. szczotki narożne, dzięki którym kot może się o nie ocierać naturalnie pozostawiając swój martwy włos.  Trzeba przyznać, że jest to skuteczne rozwiązanie, aby dom i nasze ubrania nie zalegały w kłaczkach. Warto wspomnieć także o tym, że opiekunowie kotów krótkowłosych mają większe zmartwienia, ponieważ sierść ich kotów jest twarda i ostra przez co mocno wbija się w dywany oraz odzież, natomiast włos długowłosego „sierściucha” jest łatwiejszy do zauważenia i posprzątania (choć wymaga częstszego czesania).