Łupież u kota

Może brzmi to śmiesznie, ale tak koty też mogą mieć łupież. Nie jest to przypadłość, która dotyczy wyłącznie ludzi. Nie ważne czy u ludzi czy u kotów, ale łupież zawsze jest objawem świadczącym o problemie ze skórą i najczęściej powstaje w wyniku nadmiernego złuszczania się naskórka w postaci łusek, przez co przypomina łupież widoczny u człowieka w postaci „ paprochów’’, znajdowanych pomiędzy włosami jak na powierzchni okrywy włosowej. Oprócz tego towarzyszy mu często, choć nie zawsze , łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe substancji przypominającej wosk, która znajduje się u zdrowych zwierząt na skórze, a jej funkcją jest ochrona przed nadmiernym wzrostem bakterii i grzybów. Poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący łupieżu u kotów oraz tego, jak z nim walczyć.

Zacznijmy od tego, że istnieje wiele przyczyn wystąpienia łupieżu u kotów, chociaż część z nich wymaga kontaktu z lekarzem weterynarii, wiele z nich daje się rozwiązać dzięki właściwej opiece właścicieli. Generalnie rzecz ujmując na proces złuszczania naskórka wpływa wiele chorób, które ogólnie moglibyśmy podzielić na kilka rodzajów. Przede wszystkim niewłaściwa dieta, szczególnie uboga w kwasy tłuszczowe omega 3, może spowodować wysychanie naskórka i złuszczanie. Dodatkowo koniecznie trzeba zwracać uwagę na wygląd futerka, gdyż jest ono dobrym wskaźnikiem jakości kociej karmy. Oprócz tego łupież może wystąpić też jako reakcja alergiczna na szczególny rodzaj karmy lub produkt pielęgnacyjny do sierści. Warto wspomnieć też o spadku elastyczności skóry i w konsekwencji nadmiernym złuszczaniu się naskórka, które  jest efektem także odwodnienia spowodowanego np. biegunką czy wymiotami lub zbyt ciepłym otoczeniem pupila. Interesujące jest to, że także różnice temperatur czy pora roku również niejako może być przyczyną łupieżu. Zazwyczaj w okresach zimowych powietrze w mieszkaniu jest mniej wilgotne niż w innych porach roku, z kolei w lecie kiedy kot za długo przebywa na słońcu może dojść do poparzenia skóry i wystąpienia łupieżu.

Jakby tego było mało to łupież u kota jest często efektem chorób wywoływanych przez pasożyty zewnętrzne, których w okresie letnim może niestety przybyć. Dodatkowo mamy pchły, wszoły, roztocza  np. z gatunku Cheyletiella blakei, znane także jako ‘’łupież wędrujący’’ czy nużeńce i  swędzik jesienny to najczęściej wymieniane pasożyty powodujące łupież. Bardzo ważne jest, aby właściciel zadbał oto, aby pupil miał zawsze dostęp do świeżej wody, co zapewni mu odpowiednią elastyczność skóry i zapobiegnie jej przesuszeniu. Niesamowicie ważnym czynnikiem, powtarzanym niczym mantra, jest odpowiednia dieta zwierzaka i dobrej jakości karma.