Łysienie u kotów

Łysienie kota brzmi trochę abstrakcyjnie, prawda? A jednak nie do końca, ponieważ koty zmieniają swoją okrywę włosową średnio dwa razy w roku. Co ciekawe zdarza się, że nasi pupile gubią sierść nagminnie, a wtedy może to już oznaczać łysienie kota. Pytanie wiec jakie są tego przyczyny i jak leczyć kota, aby odzyskał swoje lśniące futerko? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący łysienia kota, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że koty zmieniają swoją okrywę włosową średnio dwa razy w roku. Mimo to zdarza się, że nasi pupile gubią sierść nagminnie, a wtedy może to już oznaczać łysienie kota. Generalnie rzecz ujmując łysienie kotów może występować w wielu miejscach i jednym z nich są okolice pyszczka lub ogona zwierzaka. W przypadku, gdy kot traci sierść na pyszczku i w okolicach oczu oznacz to niestety, iż został zaatakowany przez pasożyty zewnętrzne. Co gorsza mogą one wywołać np. nużyca skóry, która zazwyczaj przebiega bez świądu jednak atakuje włoski naszego zwierzęcia powodując łysienie (podobnym zagrożeniem jest świerzbowiec). Innym powodem wypadania włosów w okolicach pyszczka jest łojotok. Chodzi oto, że złogi tłuszczu, które zalegają na skórze mogą zatykać mieszki włosowe, co uniemożliwia odnowę okrywy włosowej i po prostu przerzedza sierść kota. Bardzo często łysienie, wywołane przez łojotok występuje na podbródku kota i grzbiecie jego ogona. Jednak nie tylko łojotok sprawi, że ogon kota wyłysieje. Dodatkowo spowodować to mogą również zmiany hormonalne, na które wpływa może mieć np. niedoczynność tarczycy czy nadczynność kory nadnerczy. Natomiast u kocic po sterylizacji zmiany hormonalne mogą powodować łysienie nie tylko na ogonie, ale także na brzuchu.

Przede wszystkim wypadanie sierści na brzuchu spowodowane zmianami hormonalnymi to tylko jedna z możliwości. Poza tym łysienie w okolicach brzucha mogą powodować alergie czy to pokarmowe, czy wziewne (dowiedz sie więcej o alergiach pokarmowych). Zazwyczaj alergie u kotów prowadzą do nadmiernego wylizywania sierści oraz podgryzania skóry co skutkuje utratą futerka. Co gorsza, wpływ na to może mieć także stres, ponieważ koty nie przepadają za nagłymi i dużymi zmianami w swoim otoczeniu, a takie rzeczy jak całkowity remont mieszkania czy przeprowadzka wywołuje u czworonogów nadmierny stres.

Warto wspomnieć także o atopii, to jedna z alergii wziewnych ma wpływ na wypadanie włosów u kota po bokach jego ciała. Oprócz tego innym powodem łysienie po bokach mogą być wspomniane zmiany hormonalne, do których dodać możemy także nowotwór jąder lub jajników.