Na czym polega rehabilitacja zwierząt?

Wydawałoby się, że słowo rehabilitacja to wyrażenie, które dotyczy tylko ludzi, ale okazuje się, że niekoniecznie, ponieważ rehabilitacja to bardzo dobry sposób na szybszy powrót do zdrowia także dla naszych zwierzaków. Skoro potrafimy zajmować się swoją rehabilitacją to powinniśmy zająć się także powracaniem do zdrowia naszych piesków. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący rehabilitacji zwierząt, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że rehabilitacja zwierząt jest w Polsce dziedziną jeszcze mało znaną, jednak coraz częściej zaczyna doceniać się korzyści płynące z fachowo przeprowadzanej rehabilitacji. Jednak zyskuje ona coraz większe uznanie wśród lekarzy weterynarii, ponieważ stanowi niezbędne uzupełnienie leczenia operacyjnego i farmakologicznego. Generalnie rzecz ujmując usługi fizjoterapeutyczne dla zwierząt świadczone są w Polsce przez wykwalifikowanych w tym celu zoofizjoterapeutów, którzy przy współpracy z lekarzami weterynarii podejmują kompleksowe i zespołowe działania rehabilitacyjne. Jednak głównym celem rehabilitacji zwierząt jest możliwie szybki powrót do sprawności fizycznej po urazie, kontuzji lub operacji. Przede wszystkim jednak w rehabilitacji najważniejsze jest zwalczanie bólu naszych pupili,  a zabiegi rehabilitacyjne mają również na celu usprawnianie przepływu krwi i limfy, usuwanie obrzęków, usprawnianie odbudowy tkanki, ograniczenie napięcia mięśniowego oraz przykurczów, wzmacnianie siły mięśni, stymulacje układu nerwowego, kontrole masy ciała oraz reedukacje chodu.

 Jeżeli chodzi o wskazania do rehabilitacji, to są nimi: dysfunkcje układu ruchu, w tym najczęściej występujące stany zapalne narządów układu ruchu, zwyrodnienia kręgosłupa, złamania kości, zwichnięcia stawów, kulawizny oraz zaniki mięśniowe. Oprócz tego są to także dysfunkcje układu nerwowego w tym porażenia nerwów, zapalenia nerwów, niedowłady oraz zaburzenia równowagi, a także stany pooperacyjne po zabiegach chirurgicznych w obrębie zarówno kręgosłupa jak i kończyn.

Dodatkowo zabiegi rehabilitacyjne stosuje się również w leczeniu chorób skóry zwłaszcza wszelkiego rodzaju trudno gojących się ranach, bliznach, odmrożeniach, oparzeniach, oraz w leczeniu odleżyn i owrzodzeń.

 Co ciekawe fizjoterapia znalazła również zastosowanie wleczeniu  otyłości u zwierząt, a problem ten dotyczy coraz większej liczby zwierząt. Niestety, ale  podstawową przyczyną otyłości jest brak równowagi pomiędzy energią przyjmowaną a wydatkowaną. Jednak w znacznej większości przypadków otyłość jest wynikiem przekarmiania, braku ruchu lub obu tych czynników jednocześnie.