Nowotwór układu moczowo-płciowego u psa

Wszyscy właściciele psów chcieliby, aby ich futrzaki były zawsze zdrowe i długo żyły. Niestety, ale psy, tak jak i ludzie też często chorują, co gorsza męczą się bardziej niż my, bo nie potrafią powiedzieć ani manifestować swojego bólu, bardzo często więc właściciele nawet o nim nie wiedzą, przez co nie mogą mu pomóc. Poniżej znajdziesz krótki artykuł dotyczący nowotworu układu moczowo-płciowego u psa, przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że istnieje zwiększone ryzyko powstawania nowotworów jąder u psów - wnętrów. Zapytasz kim jest pies wnęter? No cóż wnęter to pies, u którego, podczas rozwoju, nie doszło do prawidłowego zstąpienia jądra/ jąder do worka mosznowego i najczęściej pozostaje ono w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym. Co za tym idzie wysoka temperatura ciała (38,7°C) jest nie właściwa dla komórek wchodzących w skład jądra, co sprzyja procesom nowotworzenia. W związku z tym bardzo ważne jest by psy wnętry poddawać zabiegowi usunięcia jądra znajdującego się w jamie brzusznej czy też kanale pachwinowym. Natomiast usuwanie drugiego jądra w przypadku wnętrostwa jednostronnego, jest kwestią sporną. Generalnie rzecz ujmując w takiej sytuacji należy rozważyć wszystkie za i przeciw, oraz decyzję w sprawie obustronnej kastracji podjąć w zależności od wieku psa/rasy/ usposobienia. Musisz jednak wiedzieć, że nie powinno się rozmnażać psów obarczonych wnętrostwem, ponieważ w dużej mierze jest to wada genetyczna, która następnie może zostać przekazana potomstwu.

Warto wspomnieć, że spośród najczęściej występujących nowotworów jąder wyróżniamy: nasieniak  (rzadko obserwuje się wzmożoną produkcję estrogenów lub przerzuty), nowotwory śródmiąższowe (rzadko obserwuje się wzmożoną produkcję estrogenów lub przerzuty), guz z komórek Sertoliego (Sertolioma). Niestety, ale zdecydowanie najczęstszym przypadkiem jest guz z komórek Sertoliego, to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek podporowych. Zwykle pojawić się może u wszystkich ras psów (rasa predysponowana - Sznaucer  miniaturowy). Trzeba także wiedzieć, że guz z komórek Sertoliego jest aktywny hormonalnie, produkujący estrogeny. Zwykle wygląda to tak, że zajęte nowotworem jądro jest powiększone i twarde, zaś drugie jest bardzo małe i miękkie (atrofia, czyli zanik drugiego jądra). Do tego dochodzi symetryczne wyłysienie, łupież, psy mogą się drapać. Musisz wiedzieć, że są to objawy charakterystyczne dla zwiększonego poziomy estrogenów we krwi- podwyższony poziom estradiolu obserwowany jest tylko w 30 % przypadków potwierdzonej Sertoliomy.