Udar cieplny u psa

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i właśnie z tego powodu ludzie są jeszcze bardziej zobowiązani aby dbać o zdrowie tego zwierzaka. I o tyle, o ile cieple lato jest dobrą wiadomością dla wszystkich wczasowiczów oraz mieszkańców turystycznych miejscowości, o tyle jednak wysokie temperatury i suche powietrze mogą źle wpłynąć na naszego psa, który w najgorszym przypadku może dostać udaru słonecznego. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący udaru cieplnego u psa, dowiesz się jak go rozpoznać oraz jak go leczyć. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że udar cieplny to nic innego jak przegrzanie u psa, a dochodzi do niego najczęściej poprzez nagrzanie się głowy oraz karku czworonoga, kiedy temperatura jego ciała osiąga ponad 41⁰C. Musisz wiedzieć, że psy w odróżnieniu od ludzi nie mają tak rozwiniętych gruczołów potowych, przez co muszą inaczej pozbywać się ciepła z organizmu. Dodatkowo, kiedy pies chce się ochłodzić zaczyna ziać, a jego oddech staje się płytki Zazwyczaj ma to na celu szybszą wymianę ciepłego powietrza na to chłodniejsze, jednak jeśli przy okazji jego tętno jest szybsze niż zazwyczaj możemy domyślać się, że coś jest nie tak z naszym pupilem. Oprócz tego kolejnymi objawami jest dezorientacja psa oraz popadanie w letarg i obojętność. Jakby tego było mało to przy okazji przegrzania może także wystąpić biegunka z wymiotami lub drgawki zwierzęcia. Ale zdecydowanie najgorszą konsekwencją udar cieplnego u psa jest oczywiście jego śmierć.

Przede wszystkim najbardziej narażone na działanie gorącego słońca są psy o ciemnej barwie sierści (podobnie jak ubrania u człowieka), cierpiące na choroby układu krążenia lub oddechowego, jak również psy starsze lub otyłe. Dodatkowo rasy brachycefaliczne, czyli buldogi, boksery czy mopsy, z racji mniejszej zdolności do efektywnego schładzania swoich organizmów są bardziej narażone na przegrzanie niż inne rasy psów. Oprócz tego najczęściej do udarów zwierząt dochodzi, kiedy pozostają one w niedużym, zamkniętym i nagrzanym miejscu np. w samochodzie. Najgorsze jest to, że ludzie nie zdają sobie sprawy jak szybko takie auto może się nagrzać, nawet przy pochmurnej pogodzie (w temperaturze 30⁰C zaledwie 20 minut)! Dlatego, jeśli wiemy, że szykuje się bardzo gorący dzień wyprowadzajmy naszego pupila wtedy kiedy nie jest jeszcze tak gorąco, czyli wcześnie rano lub wieczorem. Koniecznie będąc z psem na plaży lub wycieczce pamiętajmy, aby udostępnić mu zimną wodę oraz zacienione miejsce, a od czasu do czasu zafundować mu prysznic wężem ogrodowym lub orzeźwiającą kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym.