Jak wybrać materac dla seniora?

Wraz z upływem czasu potrzeby naszego organizmu ulegają zmianie. Nasze ciało staje się coraz słabsze i mniej odporne na ból. Zmieniają się również nasze potrzeby co do snu. O ile spanie w młodym wieku na kanapie nie powoduje większego dyskomfortu, tak w podeszłym wieku może okazać się dla nas przyczyną poważnych schorzeń. To właśnie z myślą o seniorach producenci materacy zaproponowali rozwiązania, które zapewnią starszym osobom spokojny sen i złagodzą ból.

Kiedy senior powinien kupić nowy materac?

Starsze osoby mają w nawyku spanie na wersalce. A nawet jeśli przekonali się wiele lat temu do materaca, to od daty zakupu pierwszego, mogli go nawet nie oglądać. Wystające sprężyny, odkształcenia czy zalana powierzchnia materaca są jasnymi sygnałami, że materac powinien zostać wymieniony. Warto mieć również na uwadze, że nie każdy rodzaj wypełnienia materaca będzie odpowiedni dla seniora. Wszystkie parametry powierzchni do spania powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego seniora. Sygnałem do zmiany materaca powinny być również problemy z zasypianiem, silniejsze bóle kręgosłupa, problemy z kończynami czy układem krążenia. W wielu sytuacjach może się okazać, że nieodpowiedni materac pogłębia schorzenia, na które cierpi senior.

Jaki powinien być materac dla seniora?

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest osoba decydująca się na materac, powinien być on dopasowany do jej indywidualnych potrzeb. W przypadku osób starszych zwykle dochodzą do głosu schorzenia, które można zniwelować dzięki zastosowaniu materaca rehabilitacyjnego.

Wybierając materac dla seniora, powinniśmy się kierować:

  • twardością,
  • grubością,
  • rodzajem wypełnienia,
  • materiałem wykorzystanym do produkcji pokrowca,
  • rozmiarem.

Jaka powinna być twardość materaca dla starca?

Twardość materaca u każdego producenta ma ta same oznaczenia – H1, H2, H3, H4. Symbol H1 oznacza materac miękki, H2 – średnio miękki, H3 – średnio twardy, H4 – twardy. Wybór twardości materaca powinien być uzależniony od wagi ciała. W przypadku osób starszych zwykle mamy do czynienia z niewielką wartością. U seniora sprawdzi się więc doskonale materac H1 lub H2. Materac miękki lub średnio miękki sprawi, że ciało nie będzie się zapadać, a jego powierzchnia będzie stanowiła doskonałą podporę. Nie są one również zbyt twarde, przez co nie wywołują dyskomfortu podczas snu. Zbyt twardy materac mógłby jeszcze bardziej pogłębić schorzenia seniora.

Jakie wypełnienie w materacu dla seniora?

Rodzaj wypełnienia materaca dla seniora ma szczególne znaczenie. Zwłaszcza w przypadku, kiedy jego ruchy są ograniczone i spędza w łóżku znacznie więcej godzin, niż zdrowy człowiek w średnim wieku. Doskonałym wypełnieniem dla seniorów będzie lateks, który ma liczne właściwości wpływające na wysoki komfort snu. Sklep mifili.pl oferując materac hevea, zapewnia komfort snu, jaki jeszcze nikt nie był w stanie zapewnić seniorom.

Zalety materaca lateksowego:

  • idealne podparcie dla ciała,
  • wysoka przepuszczalność powietrza,
  • odporność na roztocza i grzyby,
  • wysoka wytrzymałość,
  • łatwość utrzymania czystości.

Materac łatwy w utrzymaniu czystości

Dbanie o zachowanie czystości, regularne ranie czy wietrzenie może być ponad siły wielu seniorów. Warto więc postawić na taki materac, który nie będzie wymagał od niego większego wkładu pracy. Istotne jest, aby materac dla osoby starszej był przewiewny i dobrze odprowadza wilgoć. Łatwość użytkowania materaca powinna być niemal na pierwszym miejscu listy cech, jakimi powinien się on odznaczać.

Wysoki komfort snu jest ważny dla każdego z nas. Jednak to w przypadku seniorów należy szczególnie o niego zadbać. Stawiając na wysokiej jakości materac, niektóre z dolegliwości mogą zostać pokonane. Biorąc pod uwagę listę korzyści, jakie osoby starsze mogą zyskać, wybierając dopasowany do ciała materac, zdecydowanie warto poświęcić wyborowi tego produktu dużo uwagi. Dzięki temu senior będzie mógł zapomnieć o ciągłych przebudzeniach w nocy czy bólach kręgosłupa tuż po wstaniu.