Jakim sposobem odnajdziemy najlepszą kawę na świecie? Jak odnaleźć produkt najwyższej jakości?

Jeśli jesteśmy fanami porannego lub popołudniowego picia kawy, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób odnajdziemy najlepszą kawę. Klucz tkwi bowiem w ocenie jakości, a do tego potrzebna jest pewna wiedza, która umożliwi nam wykonanie tego zadania. W jaki sposób pomoże nam przeczytanie etykietki, spojrzenie na ziarna i co w tym wszystkim jest najważniejsze?

Co powinno zwrócić naszą uwagę na etykietce?

Upływ daty ważności to moment, kiedy nawet najlepsza kawa ziarnista na świecie nie będzie mogła smakować tak, jakbyś od niej oczekiwali. Kiedy czytamy etykietkę na opakowaniu, konicznie sprawdzajmy zatem datę wypalenia. Wówczas, uda się nam ustalić, czy mamy do czynienia ze świeżym produktem. Na półkach sklepowych da się zauważyć kawy, których termin przydatności sięga aż dwóch lat do przodu. Faktem jest, że już od trzech miesięcy po wypaleniu, dobra kawa będzie powoli traciła swoje walory smakowe.

Jak powinny, a jak nie powinny wyglądać ziarna kawy?

Wygląd ziaren może naprawdę dużo powiedzieć nam o jakości danej kawy. Jeśli te posiadają regularny kształt i równomierne wypalenie i odpowiednim stopniu to znak, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości. Okazuje się być to znaczącym aspektem, gdyż niektórzy producenci oferują niemal czarne ziarna, a to znak, że tym sposobem próbowano ukryć pewne ich defekty. Tego typu ziaren najlepiej nie wybierać, kiedy kupujemy kawę d firmy.

Sporo odczytamy również sprawdzając jak pachnie kawa. Wiadomo, że oznaką najwyższej jakości będzie tutaj bogaty aromat, stąd po otwarciu takiego opakowania, pomieszczenie powinna wypełnić kawowa woń. Jeśli tak się nie dzieje, być może nie jest to produkt wysokojakościowy.

Ważniejsze od pozostałych kwestii…

Chociaż na jakość kawy składa się wiele elementów, to jej smak i aromat jest głównym wyznacznikiem. Pyszna i pachnąca kawa to po prostu najsilniejszy znak, że spotykamy się z produktem najwyższej jakości. Ceni się, kiedy smak kawy rozwija się w ustach etapami, pozostawiając w nich specyficzny posmak. Jeżeli kawa, którą kupiliśmy posiada prawie niewyczuwalny smak, bądź też skrajnie silny, oznacza to jedynie, że na pewno nie będzie to najlepszy możliwy wybór.

Producenci najlepszych kaw, zazwyczaj dbają o to, aby ich produkty miały zachowany odpowiedni balans pomiędzy całą paletą pożądanych smaków. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne nuty smakowe będą wyczuwalne jedynie dla koneserów kawowych napojów. Z drugiej strony, wcale nie musimy być ekspertami, aby poradzić sobie z wyodrębnieniem niepożądanych posmaków, a do tych należy ten spalenizny, a nawet papierosowy. Jeśli szczególnie zależy nam na wyborze dobrej kawy do biura, sprawdzajmy ranking kawy ziarnistej, sięgając po te produkty, które zajmują w nim najwyższe miejsca.