Najbardziej wydajne wersje paneli fotowoltaicznych

Coraz więcej osób zaczyna interesować się kwestią, jaką jest pozyskiwanie prądu na własne potrzeby. Przez wiele lat bywało tak, że montowano koło domów małe turbiny wiatrowe, które jednak nie mogły przejawiać bardzo dużej wydajności. Z biegiem czasu zaczęto jednak tworzyć bardziej wydajne, nowoczesne rozwiązania. Przejeżdżając przez polskie miasta i wsie coraz częściej spotykać można panele fotowoltaiczne, które są w stanie produkować prądu tak dużo aby wystarczyło go dla całego budynku. Warto też wspomnieć, że niekiedy istnieje możliwość odsprzedawania nadwyżki prądu, którego nasz dom nie był w stanie zużyć.

Instalacje fotowoltaiczne na Twoim dachu

Aż osiemdziesiąt procent całego prądu, jaki dociera do naszych domów jest produkowane w elektrowniach cieplnych. W takich miejscach zachodzi spalanie materiałów opałowych, z których najbardziej popularny jest węgiel. Trzeba jednak zaznaczyć, że z każdym dniem rośnie zainteresowanie rozwiązaniem, jakim jest instalacja fotowoltaiczna. Na ten moment nowoczesne instalacje fotowoltaiczne bardzo często tworzone są na podstawie panele monokrystaliczne. Ten rodzaj paneli jesteśmy w stanie rozpoznać już po samym kolorze. Otóż te panele są najczęściej koloru czarnego lub też granatowego w bardzo ciemnym odcieniu. To właśnie z nich powstaje najbardziej wydajna fotowoltaika. Warszawa to przykład miasta gdzie z łatwością znaleźć można firmy zajmujące się montowaniem tego typu rozwiązań na dachach domów czy budynków przemysłowych. Instalacje fotowoltaiczne składają się nie tylko ze wspomnianych już wcześniej paneli. Takowe panele są w stanie generować bardzo duże ilości prądu. Jednak należy zwrócić uwagę na ten fakt, że prąd powstający przy użyciu paneli fotowoltaicznych jest prądem stałym. Taki prąd nie może zostać użyty w naszym domu i dlatego konieczne jest jego zamienienie w prąd zmienny. Do tego typu zadań wykorzystywane są specjalistyczne inwertery, które zwane są również falownikami i to pod tą nazwą można częściej spotkać te urządzenia. Sprzęt ten zmienia prąd w taki sposób, że ma on odpowiednią częstotliwość.

Gdzie warto zamontować fotowoltaikę? Warszawa już to wie!

Obecnie instalacje fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach budynków. Zdarza się jednak czasami tak, że z jakichś powodów nie ma możliwości montażu paneli fotowoltaicznych w takim miejscu lub też nasłonecznienie na dachu jest zbyt małe. W tym przypadku wykorzystywane są specjalne stelaże, na których umieszczane są panele. Czasami bywa tak, że takowe stelaże montuje się nawet kilkadziesiąt metrów od obiektów, do których doprowadzany ma być prąd. Mówiąc na ten paneli fotowoltaicznych koniecznie wspomnieć też trzeba o możliwości otrzymania dofinansowania na ich zakup. Rządowy program dotacyjny „Mój prąd” pozwala obecnie na otrzymanie dofinansowania w wysokości do 5 tysięcy złotych. Taka suma nie pokryje całych wydatków związanych z naszą inwestycją, ale z pewnością pozwoli na pokrycie, chociaż części kosztów.

Bez wątpienia bardzo dużą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że można odsprzedawać nadwyżkę prądu, który zostanie wyprodukowany przez naszą instalację. W tym wypadku konieczne jest jednak podpisanie stosownej umowy z dostawcą prądu. Jeśli tego dokonamy to w naszej instalacji dodatkowo zamontowane zostaną dwukierunkowe liczniki przepływu prądu. Dzięki nim można będzie mierzyć ile prądu wykorzystaliśmy a ile zostało wysłanego do elektrowni. Za odsprzedawanie będziemy mogli otrzymywać czasami sporą sumę pieniędzy. Jak widać korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznych jest całe mnóstwo. W tego typu rozwiązania niejednokrotnie inwestują też przedsiębiorcy. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym można w realny sposób wpływać na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy. W Polsce działa obecnie sporo firm, które świadczą usługi z zakresu montowania instalacji fotowoltaicznych. Korzysta z ich usług bardzo dużo osób prywatnych oraz spora liczba przedsiębiorców z całego kraju.