Oczyszczarka – co to jest?

Jest to urządzenie, które swoje zastosowanie znajduje w przypadkach usuwania zanieczyszczeń z każdego rodzaju powierzchni. Stosuje się w nich materiał ścierny, którym może być piasek, śrut czy też szlaka pomiedziowa oraz granulacje korundu.

Stosowanie oczyszczarki

Oczyszczarka może zastosowanie mieć między innymi w firmach renowacyjnych. Doskonale sprawdzają się, jeśli chodzi o oczyszczanie konstrukcji stalowych, prace antykorozyjne, oczyszczanie fasad jak i murów budynków. Oczyszczarki strumieniowe sprawdzają się także w zakresie czyszczenia odlewów i przedmiotów stalowych z każdego rodzaju zanieczyszczeń. Znajdą zatem zastosowanie w zakładach zajmujących się obróbką metalu. Ich zaletą jest tutaj fakt, że zastosowanie oczyszczarek w żaden sposób nie powoduje niepotrzebnego uszkodzenia powierzchni piaskowanej.

Dobór oczyszczarki

Kluczem do stosowania tego urządzenia w sposób bezpieczny oraz efektywny jest jego odpowiedni dobór. Tutaj głównym kryterium jest zakres wykonywanych prac. Dlatego przy wyborze musimy określić czy chodzi nam jedynie o pozbycie się rdzy lub innych zanieczyszczeń, czy też mamy pokryć warstwą utwardzającą, lub ułatwić jej późniejsze malowanie. Bardzo często w oczyszczarkach wykorzystuje się tak zwany efekt uderzenia oraz odbicia. W ten sposób wykorzystuje się energię resztkową odbijanego ścierniwa.

Dzięki takim zabiegom zmniejsza się zużycie energii, ponieważ można wtedy zastosować mniej turbin o niższej mocy. Zaletą tego rozwiązania jest też niższe zużycie samej oczyszczarki.