Produkcja peletu przez osoby prywatne– warto czy nie?

Pelet to rodzaj uniwersalnego paliwa, który sprawdza się jako materiał opałowy do kominków, piecyków i kotłów. Cena peletu jednak nie należy do najtańszych, więc to sprawiło, że coraz więcej osób prywatnych rozważa produkcję we własnym zakresie. Czy to dobry pomysł? Czy warto produkować pelet we własnym zakresie? Sprawdzamy!

Produkcja peletu we własnym zakresie – zalety

Każdy, kto orientuje się w cenach peletu, zgodzi się ze mną, że nie jest to paliwa sprzedawane w niskich cenach. Dlatego, jeśli istnieje szansa, by tworzyć go we własnym zakresie, to warto rozważyć taką możliwość. Aby zacząć, potrzebna jest nam maszyna do robienia peletu oraz surowiec, czyli odpady drzewne. Mając dużą ilość trocin, wiór, czy zrębków, można rozważyć produkcję peletu we własnym zakresie. Jedyne, w co trzeba zainwestować to maszyna. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy maszynę wykorzystali do tego, by zapewnić materiał opałowy dla całej rodziny. Wtedy inwestycję można podzielić pomiędzy kilkoma osobami. Na pewno takie rozwiązanie wyjdzie taniej niż kupowanie gotowego peletu.

Produkcja peletu we własny zakresie – wady

Produkcja peletu we własnym zakresie nie sprawdzi się, jeśli musimy wszystko kupować. Oznacza to, że nie mając odpadów drzewnych, nie ma sensu kupować maszyny do robienia peletu, bo i tak wszystko może nam wynieść drożej, niż zakup gotowego peletu. Co więcej, w produkcję musimy wkładać też swój cenny czas. Nie sposób pominąć faktu, że potrzeba także trochę wiedzy, by korzystać z tego rozwiązania. Dlatego nie dla każdego produkcja peletu okaże się dobry wyborem.

Produkcja peletu we własnym zakresie – warto czy nie?

Co w takim razie robić? Inwestować w zakup maszyny i rozpocząć produkcję peletu? To, czy warto podjąć się produkcji peletu, zależy od tego, czy dysponujemy surowcem, który możemy wykorzystać do przeróbki. Jeśli nie mamy stałego źródła, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup. Poza tym warto ocenić swoje zdolności. Jeśli uznamy, że to zajęcie, które nam odpowiada, jak najbardziej możemy się za to zabrać.