Jakich usług możemy oczekiwać od agencji, która specjalizuje się w odprawach celnych?

Aktualnie, mamy do czynienia z bardzo prężnym rozwojem międzynarodowego transportu, stąd usługi z tym związane cieszą się wysokim zainteresowaniem. Dla klientów najważniejsza jest wysoka jakość obsługi celnej, dlatego poszukują renomowanej agencji.

Co gwarantuje współpraca z agencją celną, kiedy zależy nam na odprawach celnych?

Jeśli uda się nam odnaleźć godną zaufania firmę zajmującą się odprawami celnymi, należy przekonać się o skuteczności ich działa. Na pewno bardzo istotne będzie także to, czy jest to przedsiębiorstwo ze statusem AEO, a także czy posiada atrakcyjne ceny.

Firmy dążą do tego, aby oferta była najbardziej dostosowania do wymagań rynkowych. Z uwagi na to, prawie każda agencja zapewnia profesjonalną obsługę paczek, posiada swój własny magazyn, a także oferuje klientem reprezentowanie ich przed właściwym Urzędem Celnym. Bywa również, że koniecznością są różnego rodzaju działania dotyczące podatków celnych, a to chociażby akcyza, czy też taryfikacja. Koniec końców, zajmują się też tranzytem.

W wypadku odprawy celnej, nie obędzie się bez przygotowania pewnych dokumentów, a podczas całego procesu pobierany jest zarówno podatek, jak i cło. Tam samo eksport, jak i import wymaga dopełnienia wielu formalności dotyczących odprawy. Jeśli każdy z nich nie będzie dopilnowany jak należy, transport może okazać się niemożliwy.

Cel i istota odprawy celnej

W wypadku każdej odprawy celnej, mamy do czynienia z pewnymi czynnościami, które stają się naszym obowiązkiem. Należy tu postępować zgodnie z narzuconymi nam zasadami. Towar wymaga kontroli oraz odpowiedniego sprawdzenia, aby każdy proces był zgodny z prawem oraz umowami międzynarodowymi. Co więcej, sama kontrola często nie dotyczy tylko części, ale i całości towaru. Odprawa celna zwykle przebiega przy samym odbiorcy, spedytorze lub importerze. Wszystkie formalności wykonane prawidłowa, pozwalają na dalszą realizację transportu towaru.