Menopauza – naturalne zjawisko

W dzisiejszych czasach mnóstwo jest tematów tabu. Zazwyczaj rozmawiamy na  tematy bardziej przyziemne i mało krepujące. Jednym z nich jest menopauza – naturalne zjawisko, które prędzej czy później dotyka każdą kobietę.

Menopauza to inaczej klimakterium lub jak kto woli  przekwitanie i jest to termin medyczny, który  u wielu kobiet wzbudza niepokój, szczególnie gdy zbliżają się do „czterdziestki” czy „pięćdziesiątki”. Nieuzasadnione obawy o pojawienie się takich objawów jak uczucie gorąca, osłabienie kości, przyspieszone objawy starzenia widoczne na ciele. Menopauza oznacza koniec okresu płodnego ale jednocześnie może być początkiem radości z dojrzałej seksualności. Spadek estrogenu,który jest w głównej mierze winowajcą będzie objawiał się również suchością pochwy. Zmniejszona ilość wydzieliny może powodować duży dyskomfort podczas stosunku. Może się jednak zdarzyć, że ból spowodowany suchością pochwy pojawi się podczas chodzenia, siadania lub innych czynności. Zanik nabłonka sprzyja w znacznej mierze zakażeniom. Wtedy będziemy szukać wszystkich możliwych wymówek aby tylko nie dopuścić do stosunku. Mogą pojawić się problemy ze spaniem, z jakością snu, a nawet bezsenność. Trudno będzie zasnąć, kiedy nagle ogarnia cię fala gorąca i potu. Trudno się kochać po nieprzespanej nocy.W okresie menopauzy dotkliwie może dawać znać o sobie również osteoporoza. Nie należy również lekceważyć przygnębienia i wahań nastroju, które mogą przerodzić się w depresję.  Menopauza to również podwyższone ryzyko zachorowania na choroby serca i naczyń krwionośnych. Te schorzenia to najczęstsze przyczyny śmierci kobiet!

To właśnie spadek poziomu estrogenu w okresie menopauzy jest odpowiedzialny za większość dolegliwości.Gdy wyrówna się poziom estrogenu, zmniejszą się wahań nastroju, dolegliwości związane z uderzeniami gorąca i trudności w zasypianiu. Może być również tak,że będzie potrzebne krótkotrwałe wsparcie psychiatry, który zaleci lekkie leki poprawiające jakość snu i likwidujące niepokój oraz lęki – warto rozważyć taką opcję.

Ważne aby również przyjrzeć się uważnie diecie w której porcje powinny mieć znacznie mniej kalorii, z menu powinnyśmy wyeliminować masło,jak również tłuste mięsa i wędliny, słodycze i ciasta ponieważ niestety ale to nieuniknione i wszystko odłoży się na brzuchu. Dobrze będzie wprowadzić do diety warzywa, owoce i ziarna, które dadzą uczucie sytości, wspomagają proces dbania o linię, a te bogate w fitoestrogeny dodatkowo poprawią ogólną kondycję organizmu w menopauzie. Warto więc codzienną dietę uzupełnić o soję, kiełki soi i przetwory sojowe, soczewicę, fasolę, bób, słonecznik i kiełki słonecznika, siemię lniane, czosnek, wiśnie, gruszki, winogrona

Dużo korzyści może przynieść zmiana trybu życia, dużo ruchu i aktywność fizyczna. Poza tym, że jest doskonałym sposobem na walkę z dodatkowymi kilogramami, to przede wszystkim dobrze wpływa na nastrój, poprawia samopoczucie, redukuje napięcie. Jeśli dotychczas nie byłaś zbyt aktywna, to teraz nie stawiaj sobie wysoko poprzeczki. Powoli i małymi krokami, wystarczy spacer szybkim krokiem. Albo wycieczka rowerowa, basen… Dostosuj rodzaj ćwiczeń i aktywności do własnej kondycji, stanu zdrowia i preferencji. Ważne, żebym była aktywna fizycznie ciągle aby ćwiczenia stały się częścią codzienności.